Четвер, 28.03.2024
Творча лабораторія

Навчальні посібники та робочі зошити з інформатики - якісно і дешево


Меню сайту
Реклама
Категорії каталогу
Інформація [4]
Головна » Статті » Основи інформатики » Інформація

Кодування інформації. Мови

Нові статті

[19.02.2020] [C#]
Задача про розрізання квадрата (ООП, C#)
[09.02.2020] [Python]
Задача про розрізання квадрата (ООП, Python)
[06.02.2020] [Паскаль]
Задача про розрізання квадрата (ООП, Free Pascal)

Сосновцев Олександр Олексійович, м. Валки, Харківська обл.

Кодування інформації. Мови

Як відомо, інформація може передаватися і зберігатися. Але виникає питання: у якому вигляді?

Для людини найпоширенішим засобом обміну інформацією є розмова. Сигналами передачі такої інформації є звуки. Деякі набори звуків утворюють слова, а групи слів – речення, які несуть інформаційний зміст. В такому випадку кажуть, що інформація закодована звуками і передається звуками. Розглянемо етапи передачі інформації від однієї людини (джерела) до іншої (споживача):

  1. Джерело формує інформацію, яку планує передати споживачеві.
  2. За допомогою органів мовлення джерело кодує інформацію у вигляді звуків. Оскільки звуки мають властивість поширюватися у речовинному середовищі, вони доходять до органу слуху споживача.
  3. Мозок споживача декодує отриману інформацію звукової форми і відкладає її у власній пам’яті.

Отже інформація передається у закодованому вигляді. Причому, щоб споживач розумів отриману інформацію, він повинен володіти тією ж системою кодування, що й джерело.

Система кодування інформації називається мовою. Мова є набором правил кодування інформації.

Код є формою представлення елементарного сигналу.

Ми розглянули приклад усної мови. В ній коди є звуковими сигналами і основним недоліком її є те, що ці коди, будучи придатними для передачі інформації, зовсім непридатні для її зберігання. Бо звук – це коливання середовища, яке з часом затухає. Для того, щоб зберегти інформацію передану звуковим способом, необхідно перетворити її в іншу форму. З цією метою людина винайшла письмові мови, в яких кожен звук кодується буквою, рідше – двома. Це дало можливість зберігати інформацію протягом тривалого часу у вигляді текстів. Завдяки чому можна не тільки передавати інформацію у закодованому вигляді але й зберігати її у вигляді кодів-букв.

За час своєї історії людина винайшла багато різноманітних мов. Багато із них придатні для кодування будь-якої інформації. Але є і спеціалізовані з обмеженими можливостями кодування. Сьогодні існують розмовні та відповідні їм письмові мови різних народів, мова жестів, міміки, мова креслення, математики та багато інших. Всі вони є системами кодування інформації, мають певну будову та правила кодоутворення.

Часто виникає задача перекодування інформації з однієї мови на іншу. Наприклад, під час написання диктанту учень виконує перекодування інформації сформованої засобами усної мови на коди письмової.

Також нерідко виникає потреба перекладу газет, журналів, книжок, фільмів з однієї мови на іншу.

Переклад – це процес перекодування інформації з однієї мови на іншу.

Слід мати на увазі, що під час перекладу інформація частково спотворюється. Тому існує поняття якості перекладу.

Якість перекладу – це ступінь тотожності вихідної з процесу перекладу інформації до вхідної.

На якість перекладу впливають як характеристики обох мов – вхідної та вихідної, так і можливості перекладача.

Перекладач – об’єкт, здатний виконати перекодування інформації з однієї мови на іншу.

З виникненням комп’ютерів виникло питання створення спеціальної мови для спілкування з ними.  Таку мову називають машинною мовою.

Комп’ютер – це машина для виконання інформаційних процесів: отримання інформації, її опрацювання, утворення нової інформації, зберігання та виведення.

В основу машинної мови покладені вказівки комп’ютеру на виконання певних дій. Ця мова значно простіша за будь-яку із людських, але вимагає більшої точності, однозначності та строгої послідовності.  Через це перед перекладом на машинну мову спочатку необхідно однією із людських мов підготувати інформацію у вигляді алгоритму – послідовності вказівок, які повинен виконати комп’ютер.

Людина, що створює алгоритм називається алгоритмістом. Алгоритми створюються на спеціальних алгоритмічних мовах.

Наступним кроком підготовки інформації для введення в комп’ютер є переклад алгоритму на машинну мову. Перекладач з алгоритмічної мови на машинну називається програмістом.

Інформація, що отримує комп’ютер, ділиться на дві групи: дані (інформація для зберігання, опрацювання і виведення) та програма (алгоритм опрацювання даних). Обидва види даних в закодованому вигляді поміщаються в пам’ять комп’ютера. Далі виконується програма.

Але в якій формі виконати кодування інформації, щоб її можна було розмістити та опрацювати в комп’ютері.

За конструкцією сучасний комп’ютер є електронною машиною, в якій використовується електрична енергія, яка може породжувати також магнітну. Тому сигналами кодування в ньому можуть бути або електричний, або магнітний сигнал. Як же такими сигналами можна закодувати інформацію.

Все залежить від типу інформації, яка кодується. Для числової інформації можна, наприклад, розробити сигнали для 10 цифр, а потім у певних точках електронної пам’яті розмістити їх, створивши там електричну напругу. Скажімо, цифрі 5 відповідає електричний сигнал 5 Вольт, а цифрі 9 – 9 Вольт. В такому випадку ми матимемо найзручнішу систему  кодування числової інформації. Але у неї є суттєвий недолік. Щоб підтримувати, наприклад, строго 5 Вольт у  певній точці пам’яті, потрібна досить складна електроніка. Сучасні можливості електроніки допускають значні відхилення від бажаних значень і тому в певний час 5 може перетворитися на 4 або 6, в залежності від того, наскільки і в який бік зміниться сигнал. Тому така система кодування виявляється ненадійною і може привести до спотворення інформації. У зв’язку з цим була запропонована система двійкового кодування.


Интернет реклама
Категорія: Інформація | Додав: teachlab (28.06.2009)
Переглядів: 10192 | Комментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 salal  
0
Деяка інформація в статті дублюється два рази.
Є дефекти тексту.

teachlab: Виправлено


Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Підтримка

Система Orphus

Маєте свій сайт?
Заробіть на ньому грошей!


Не маєте власного сайту?
Заробіть на обміні файлами!
Статистика
Copyright Пилипчук О.П. © 2024
div id=